ایرانیان دقیقاً چه تصوری از ایران باستان دارند؟

یازار : Musevi

+0 لایک

ایرانیان امروزی تصورات خاصی در مورد ایران باستان دارند.

ایرانیان امروزی بعد از یکصد سال پروسه ی ملت سازی تصور بسیار خاصی از "ایران باستان" دارند ولی برای اینکه بدانیم دلیل این "انگاره" چیست باید ابتدا کلیت تصور ایرانیان را از دوره ی باستان بدانیم:

1- ایرانیان امروزی تصور می کنند که از هزاران سال پیش سرزمینی به اسم ایران وجود داشته است و در آن مردمی زندگی می کردند که از یک نژاد خالص مو بور و چشم آبی بودند که حتی آلمانی های امروزی هم به آنها رشک می برند.

2- ایرانیان امروزی می پندارند که همه ی مردم جغرافیایی از مصر تا چین از یک نژاد بوده به یک زبان سخن می گفتند و همه ی این جعرافیا دست کم 2500 سال است که متعلق به ایرانیان بوده است.

3- ایرانیان تصور می کنند که در دوره ی باستان یک سیستم بسیار منظبط پادشاهی برقرار بوده و در اقصی نقاط کشور یک سیستم دولتی بسیار منظم با نهادهایی مانند آموزش و پرورش ، دانشگاه ها ، بیمارستانها برقرار بوده اند.

4- ایرانیان امروزی متصور هستند که پادشاهان آن ایران باستان همگی به جز یکی دو تا افرادی دموکرات ، دلرحم ، خونگرم و بشر دوست بودند.

5- ایرانیان امروزی متصور هستند که همه ی مردم باستانی ایرانی در منازلی مانند تخت جمشید ساکن بودند.

6- ایرانیان امروزی متصورند که در همه ی آن جغرافیا این مردمان ایرانی اهورامزدا و از این دست خدایان را پرستیده همگی زردشتی بودند.

7- ایرانیان امروزی متصورند که اکثر مردم آن ایران باسواد بودند و خواندن و نوشتن می دانستند.

8- ایرانیان امروزی متصورند که علم در ایران باستانشان در حد اعلا پیشرفت نموده بود.

9- ایرانیان امروزی متصورند که در ایران باستان رفاه وجود داشت و تجارت در حد اغلا رشد نموده بود.

10- ایرانیان امروزی متصورند که مردم آن ایران باستان همگی غذاهای حلال و یا پذیرفته شده ی امروزی در میان مسیحیان و مسلمانان را می خوردند و خوردن ملخ وسوسک در کرمان و فارس امروزی وجود نداشت.

11- ایرانیان امروزی متصورند که کودکان در مدارس به سبک آمریکایی آموزش می دیدند و ساعت 10 صبح مدرسه به آنها غذایی به نام "چاشت" به عنوان صبحانه می داده است و بعد از خوردن این غذا و زنگ مدرسه دانش آموزان پشت نیم کت هایشان می نشستند.

12- ایرانیان امروزی معتقدند که همه ی مردم دنیا عاشق تمدن و فرهنگ والا و شکوه ایران باستانشان بوده و هستند

13- ایرانیان امروزی معتقدند که بعد از پیامبر سپاهیان عرب و سپس سپاهیان تورک به همه ی مردم این ایرانی تصور می کنند اعم از زن و مرد و کودک تجاوز کرده اند و باید از آنها انتقام گرفت.

14- ایرانیان امروزی معتقدند که در حمام فین کاشان برای گرم نگاهداشته شدن حمام از انرژی اتمی استفاده می کردند.

15- ایرانیان امروزی متصورند که تقویم و تاریخ و همه چیز را ایرانیان اختراع کرده اند و جهان امروز نمک ناشناسی می کند که اعتراف نمی کند.

16- ایرانیان امروز معتقدند که ریشه ی همه ی زبانهای به اصطلاح هند و اروپایی امروزی در قاره ی آسیا از یک زبان پدری فارسی در دوره ی باستان بر آمده است.

17- ایرانیان امروزی معتقدند که بسیاری از لغات تورکی و عربی و زبانهایی مانند آن که کمترین ارتباطی با زبان مثله شده ی فارسی ندارند از آن ریشه گرفته اند.

18- ایرانیان امروزی متصورند که تمدن تورک در بعد از اسلام از درون یک خانات محلی به نام سامانیان تاجیک زبان در آمده است.

19- ایرانیان امروزی معتقدند که فارسها در آندوره در کویرهای لوت و دشت کویر و صحاری افغانستان متمول ، شهر نشین و بالا دست بوده چندین خدمه و غلام تورک در منازلشان داشتند که رفته رفته این غلام ها شورش نموده به آنان تجاوز کردند و سرزمین هایشان را از دست آنها ربودند.

20- ایرانیان امروزی تصور می کنند که پیامبر اسلام بازیچه ی سلمان فارسی نامی بوده است و همه چیز را از او یاد گرفته است.

21- ایرانیان امروزی متصورند که در ایران باستان انقلابهایی رخ داده است مانند انقلاب کاوه ی آهنگر قصه ی شاهنامه.

22- ایرانیان امروزی می پندارند که مردم سرزمین های گوناگون عاشق آن بوده اند که کوروش بر آنها حمله کند و شاهشان بشود.

23- ایرانیان امروز متصورند که در دوره ی باستان مردمشان پشت سفره ی هفت سینی که تا قبل از قرن بیستم در هیچ منبعی اشاره ای به آن نشده است می نشستند و منتظر زنگ ساعت برای تحویل عید بودند و یا بیرون در "تخت جمشید" جمع می شده اند و به رقص و شادی بعد از شلیک توپ لحظه ی تحویل سال نو می پرداختند. البته قبل از آنکه کلاً باروت ایجاد شده باشد.

باید دانست که بر این سطور موارد بسیاری را نیز می توان افزود که به طور جدی از سوی ایرانیان امروزی مطرح می شود حتی روزنامه نگاران ، فعالان سیاسی و حقوق بشری و نویسندگان.

به عنوان مثال شیرین عبادی فعال حقوق بشر برای اینکه ثابت کند ایرانیان به بشر احترام می گذارند می گوید "ما فرزندان کوروشیم که من شور حقوق بشر را صادر کرده است!!"

همه ی مواردی که در بالا مطرح شد به صورت کاملاً جدی از رسانه ها و سیستم آموزشی فارسی مطرح می شود و رد آنها توهین به "غیرت و عرق ملی فارس" محسوب می شود.


  • [ ]